Fitness

Sepak Takraw: története, szabályai és játéktechnikái •

A Sepak takraw egy kis labdajáték, amely legalább két népszerű sporttechnikát ötvöz, nevezetesen a röplabdát és a focit. Ennek a hagyományos sportnak a játéka hasonló a röplabdához, de inkább a lábbal kell támadni és védekezni. A Sepak takraw nemzetközi versenyeken indult, bár lehet, hogy egyesek körében nem olyan népszerű.

Takraw egy pillantásra

A sepak takraw kifejezés a "sepak" szavakból áll, ami malájul rúgást jelent, és a "takraw", ami rattan labdát jelent thaiul. Ez a sportág a 15. századtól kezdve a délkelet-ázsiai régió országaiból indult ki, mára kifejlődött és indul nemzetközi versenyeken, mint például a SEA Games és az Asian Games.

A játék célja a labda átrúgása a hálón és az ellenfél térfelén, hogy pontokat szerezzen. A röplabdával ellentétben a sepak takraw játékosok nem érintkezhetnek a labdával a kezükkel vagy a karjaikkal. A játékosok azonban használhatják lábukat, fejüket és mellkasukat a labda érintésére.

Szabályok a sepak takraw játékban

A Nemzetközi Sepak Takraw Szövetség (ISTAF) szabályozza a versenyszabályokat, beleértve a játékosok felszerelését és ruházatát a mérkőzések alatt. Íme néhány alapvető szabály a sepak takraw játékban, amelyeket tudnod kell.

1. Pozíció és játékosok száma

A sepak takraw játékban két csapat vesz részt, ahol minden csapat három játékosból áll. Minden játékosnak egy bizonyos szerepe lesz a játékban, nevezetesen tekong , gyilkos , vagy etető . Pozíció tekong a mező középső körében van, míg gyilkos és etető a pálya bal és jobb oldalán vannak a háló közelében.

A sepak takraw játékosok minden egyes szerepe meghatározza a játék során betöltött feladataikat és szerepköreit, az alábbiakban egy magyarázatot adunk.

• Tekong (Szerverek). Ennek a játékosnak a feladata a játék elindítása. Adogatáskor a tekong nagy sebességgel rúghatja a labdát, hogy megnehezítse az ellenfél védekezését.
  • Gyilkos (Csatár). Ennek a játékosnak az a feladata, hogy támadásokat hajtson végre az ellenfél területén. Míg túléli, gyilkos vagy csatár lesz felelős a rúgás blokkolásáért és összetör az ellenkező oldalról.
  • Etetők. Ennek a játékosnak magas szinten kell irányítania vagy irányítania a labdát. Amikor a labda birtokában van, etető könnyű csalit kell tudnia adni csatár végrehajtás. Etetők képesnek kell lennie rúgások és blokkok végrehajtására is.

2. Felszerelés és a játéktér

Általánosságban elmondható, hogy a sepak takraw játékmezeje hasonló a tollaslabdához, de bizonyos eltérésekkel. A sepak takraw golyó eredetileg szövött rattan formájú volt, de mára szintetikus rostanyagot használnak. A sepak takraw mérkőzések felszerelésére és pályájára vonatkozó számos előírás a következő.

• A golyó gömb alakú, szintetikus szálból készült, 12 lyukkal és 20 hevedercsatlakozással. A labda kerülete 41-43 cm, súlya férfiaknál 170-180 gramm, míg nőknél 42-44 cm és 150-160 gramm súlyú.
  • A játéktér mérete 13,4 x 6,1 méter, amelyet két részre osztanak egy hálóval, melynek magassága 1,52 méter a férfiaknál és 1,42 méter a nőknél.
  • A sportruházat a következőkből áll mez , rövidnadrág, zokni és sportcipő. Minden mezt meg kell adni, és fel kell tüntetni a megfelelő játékos számát. A csapatkapitány a bal karján szalagot visel, amelynek színe eltér a bal karjától mez .

3. A mérkőzések pontszámainak kiszámítása

A sepak takraw meccsen pontokat lehet szerezni, ha a játékos be tudja vinni a labdát az ellenfél játékterére, és az ellenfél nem tudja visszatenni a labdát, vagy az ellenfél hibázik. Ezen feltételek mindegyike egy pontot ér.

Általában az nyeri a szettet, aki először szerez 21 pontot. 20-20 pontos döntetlen esetén a játékvezető meghosszabbítja a szettet addig, amíg valamelyik csapat előnye két vagy legfeljebb 25 pont.

A játék két szettben zajlik, két perces szünettel. A mérkőzést az a csapat nyeri, amelyik két szettben nyer. Ha azonban mindkét csapat egy sorozatot nyer, akkor szetthosszabbításra kerül sor tie-break .

Tie-break vagy ezt a harmadik szettet csak 15 pontig játsszák. 14-14-es döntetlen esetén a mérkőzést meghosszabbítják mindaddig, amíg valamelyik csapat előnye kétpontos vagy maximum 17 pont.

Hogyan kell játszani és faultok a sepak takraw-ban

A játékos előtt mindkét csapat kapitánya vagy képviselője feldob egy érmét, hogy kiválassza a pálya oldalát vagy elsőként adogat. A sepak takraw játék akkor kezdődik, amikor etető dobja a labdát tekong adogatni és az ellenfél térfelére rúgni a labdát. Amíg a labda áthalad a hálón, etető és csatár a részükön kell maradniuk.

Az ellenfélnek legfeljebb három érintéssel kell visszatennie a labdát a háló fölé. A test minden részének érintése általában megengedett, kivéve a karokkal való érintést, a válltól az ujjhegyekig.

A játék során a csapatok pontokat szerezhetnek úgy, hogy beviszik a labdát az ellenfél pályájára, vagy kihasználják az ellenfél hibáit. Az alábbiakban az ellenfél csapatának néhány hibáját mutatjuk be, amelyek esetleg előfordulhatnak.